POPIS PROJEKTU   
   TLAČOVÉ SPRÁVY   
    OTÁZKY A ODPOVEDE    
    PRIHLÁŠKA     
   TS 1   
   TS 2   
   TS 3   
   TS 4   
   TS 5   
   TS 6   
   TS 7   
   TS 8   
   TS Le Mans   
   TS Le Mans Foto   
FIA odštartovala program pre dievčatá "Girls on track
– Karting Challenge" s podporou Yokohamy a Európskej únie


Ženeva 7. marec 2018 - Počas autosalónu v Ženeve Medzinárodná automobilová federácia FIA odprezentovala nový projekt "Európsky program pre mladé ženy" za prítomnosti prezidenta FIA Jean Todta a Michèle Moutonovej, predsedníčky FIA komisie Ženy v motoršporte (WIMC ). Podujatia sa zúčastnili aj ambasadori programu Susie Wolffová a Tatiana Calderónová spolu s Petrom Sørensenom, vedúcim delegácie Európskej únie pre OSN v Ženeve. Program "Girls On Track - Karting Challenge" je spolufinancovaný Európskou komisiou a podporovaný spoločnosťou Yokohama Rubber. Cieľom je podpora motoristického športu pre dievčatá vo veku od 13 do 18 rokov.The Girls On Track podporuje a rozvíja účasť dievčat v motoristickom športe pomocou karting-slalomu, ktorý má nenáročný a nákladovo efektívny formát. Tento dvojročný projekt získal finančné prostriedky z EÚ prostredníctvom programu Erasmus + . V súlade s ambíciou komisie FIA WIMC vytvára novú kultúru motoristického športu, ktorá môže uľahčiť plnohodnotnú účasť žien aj v ďalších oblastiach motoristického športu. Za osem rokov existencie komisia vytvorila a rozvíjala rôzne programy a podujatia vrátane športových, propagačných a vzdelávacích projektov po celom svete."Sme veľmi hrdí na to, že sme spustili ambicióznu európsku súťaž pre mladé dievčenské publikom. Teší ma, že Európska komisia prostredníctvom svojich finančných prostriedkov uznala náš cieľ a ambíciu k širšiemu zapojeniu žien v motoristickom športe. FIA chce ďalej aktívne vytvárať rovnaký priestor a možnosti pre mužov a ženy v tomto športe" povedal Jean Todt.

V priebehu prvého roka projektu sa uskutočnia výberové podujatia v karting-slalome v centrách väčších miest a budú určené pre dievčatá vo veku 13 až 18 rokov v ôsmich krajinách našich partnerských národných športových asociácií - ASN (Belgicko, Fínsko, Nemecko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Slovensko a Švédsko). Očakávame celkovú účasť viac ako 3 000 dievčat.V marci 2019 budú tri vybrané dievčatá z každej krajiny súperiť navzájom v európskom finále na okruhu v LeMans o šancu dostať sa medzi šesticu najlepších do európského tímu. Šesť víťaziek sa potom zúčastní výcvikových táborov pre jazdcov, ktoré bude podporovať FIA prostredníctvom športového a vzdelávacieho programu. Program končí záverečným podujatím v Bruseli na jeseň roku 2019.

"Tento projekt je obrovskou výzvou, je nevyhnutný na zvýšenie povedomia o motoristickom športe medzi mladými dievčatami a na odhalenie talentov. S programom The Girls On Track máme skvelú príležitosť otvoriť svet motoristického športu novej generácii, " povedala Michèle Moutonová.Navyše spoločnosť CDES-PROGESPORT v spolupráci s univerzitou vo francúzskom Limogese vykoná počas projektu sociologický výskum s cieľom analyzovať úspech programu a vypracovať odporúčania pre športové a verejné inštitúcie (ako sú EÚ a OSN) na zvýšenie účasti žien.

David Oliva, riaditeľ pre komunikáciu spoločnosti Yokohama Europe, vyhlásil: "Sme veľmi radi, že sme súčasťou takého ambiciózneho a dôležitého programu. Plne podporujeme túto iniciatívu, ktorá pomôže bojovať proti stereotypom a zabezpečí väčší priestor pre ženy v motoristickom športe. ""Európska únia presadzuje rodovú rovnosť na celom svete, posilnenie postavenia dievčat a žien sme postavili do jadra našich politík a podporili sme ich prostredníctvom širokej škály prostriedkov. Dnes odštartovaný projekt s finančnými prostriedkami Európskej komisie je konkrétnym príkladom tejto globálnej angažovanosti ", povedal ambasador Peter Sørensen, vedúci delegácie Európskej únie v úrade Organizácie Spojených národov v Ženeve.Program bude podporovaný na sociálnych sieťach prostredníctvom hashtag #TheGirlsOnTrack. Vyhradenú webovú stránku nájdete na webovej stránke FIA: www.fia.com/TheGirlsOnTrack.FIA Women in Motorsport CommissionMedzinárodná automobilová federácia FIA bola založená v roku 1904. FIA je riadiaci federácia svetového motoristického športu a spája popredné svetové motoristické organizácie - 227 národných motoristických a športových organizácií zo 138 krajín na piatich kontinentoch.Dňa 11. decembra 2009 Svetová rada FIA, ktorej predsedá prezident FIA JeanTodt, schválila projekt vytvorenia komisie Women in Motorsport (WIMC). Od svojho založenia získala WIMC veľkú podporu všetkých národných športových autorít (ASN) a zástupcov automobilového priemyslu na celom svete.


Yokohama
Spoločnosť YokohamaRubber, ktorá bola založená v roku 1917, už viac ako storočie rozvíja poznatky a vytvára nové technológie, ktoré viedli k vývoju vysoko kvalitných pneumatík pre každú kategóriu vozidiel, od kompaktných automobilov až po športové vozidlá. Spoločnosť vyvíja aj originálne pneumatiky pre popredných svetových výrobcov automobilov. Aktívnou účasťou vo viacerých motoristických športových disciplínach, Yokohama získala vynikajúce know-how pre vysokú kvalitu pneumatík v každej kategórii automobilov.Spoločnosť podniká vo viac ako 120 krajinách sveta a zamestnáva viac ako 24 000 ľudí. Využívajúc širokú škálu špičkových technológií aj v iných oblastiach ako výroba pneumatík, vyrába aj množstvo ďalších prémiových výrobkov, od golfových palíc až po letecké vybavenie, priemyselné zariadenia a stavebné materiály.
#TheGirlsOnTrack
#FIAWIM


Ďalšie podrobnosti o tomto programe na Slovensku vám prinesieme v nasledujúcich tlačových informáciách a nájdete ich aj na webstránke SAMŠ www.sams-asn.skPARTNERI